Akcja Żonkile i 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Utworzono dnia 21.04.2024

Dokładnie 81 lat temu, 19 kwietnia 1943 roku, wybuchło powstanie w getcie warszawskim – największym getcie okupowanej przez Niemców Europy. Zbrojny opór ludności żydowskiej, w większości członków Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego, był odpowiedzią na ludobójstwo dokonywane na ich narodzie przez hitlerowców i plan całkowitej likwidacji getta poprzez deportację do obozu zagłady ostatnich pozostałych przy życiu ludzi.

Chociaż heroicznie walczący powstańcy zdawali sobie sprawę, że nie mają większych szans na zwycięstwo, zdecydowali się stawić opór, aby umrzeć z bronią w ręką i zadać swoim oprawcom jak największe straty.  W ciągu czterech tygodni trwania powstania w getcie warszawskim, kierowani przez SS-Grupenführera Jurgena Stroopa okupanci zrównali z ziemią całą dzielnicę żydowską i wymordowali większość walczących i ukrywających się Żydów. Spośród tych, którzy stanęli do nierównej walki, niewielu udało się wydostać z płonącego getta i przeżyć II wojnę światową.

W celu upamiętnienia tego bohaterskiego powstania Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zainicjowało w 2013 roku społeczną Akcję Żonkile, której przyświeca hasło „Łączy nas pamięć”.

Stanowiące symbol pamięci żonkile związane są z osobą zmarłego w 2009 roku Marka Edelmana – jednego z przywódców powstania w getcie warszawskim, który przez wiele lat w dniu rocznicy wybuchu walk otrzymywał od anonimowej osoby żonkile i sam składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.

Nasza szkoła, jak co roku oddała hołd wszystkim walczącym i ofiarom i włączyła się w symboliczne upamiętnienie rocznicy powstania w getcie warszawskim.

Pamiętamy.

Akcja Żonkile i 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim