Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Publiczna Szkoła Podstawowa w Zaborowie
Publiczna Szkoła Podstawowa w Zaborowie

Krzyż Grunwaldzki w Zaborowie jak nowy.

Utworzono dnia 12.11.2023

8 listopada 2023 roku, po kilkutygodniowej renowacji,został odsłonięty  krzyż, zwany przez miejscową ludność ,,Krzyżem Grunwaldzkim". Znajduje się on na skraju lasu, przy drodze powiatowej Zaborów-Jadowniki Mokre.

Krzyżpow stał w roku 1910 dla upamiętnienia 500. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. W okresie zaborów i okresie międzywojennym był miejscem patriotycznych manifestacji, gromadząc z okazji świąt państwowych (3-maja,  a później Odzyskania Niepodległości, czyli 11 listopada) nawet kilkutysięczne tłumy. Pomysłodawcą stworzenia takiego miejsca w Zaborowie był pierwszy kierownik tutejszej szkoły, powstaniec styczniowy z roku 1863, Józef Prelich. Postać, która w historii Zaborowa i okolic zapisała się złotymi zgłoskami i o której nie wolno nam zapomnieć. Krzyż upamiętniał zwycięstwo połączonych wojsk polsko-litewskich pod dowództwem króla Władysława Jagiełły, patrona naszej szkoły, nad wojskami Zakonu Krzyżackiego.

W roku 1910, gdy Polski jeszcze nie było na mapach Europy i tkwiła w kajdanach niewoli, w sposób bardzo uroczysty obchodzono tęrocznicę. W Krakowie, z fundacji Ignacego Jana Paderewskiego, odsłonięto Pomnik Grunwaldzki, w Niepołomicach usypano kopiec, w Szczurowej postawiono obok kościoła parafialnego figurę królowej, obecnie świętej Jadwigi, żony Władysława Jagiełły, a w Zaborowie usypano na tzw. ,,Kawcach" niewielki kopczyk i postawiono pamiątkowy krzyż. Mieszkańcy Zaborowa, przez całe dziesięciolecia opiekowali się tym miejscem.

Na 600. Rocznicę, w 2010 roku, teren wokół krzyża uporządkowali  i odnowili panowie Władysław Wojnicki i Ryszard Cierniak. Czas jednak poczynił dalsze zniszczenia i nasza pamiątka historyczna, a także religijna,wymagała pilnego remontu. Dzięki inicjatywie sołtysa wsi Zaborów, Franciszka Babło, dyrektora Szkoły Podstawowej w Zaborowie, Mieczysława Chabury i radnej Powiatu Brzeskiego, pani Edyty Cieśli, udało się przeprowadzić generalny remont krzyża, wymienić płotek wokół niegoi odnowić pamiątkową tablicę.

Tą drogą składamy,w imieniu mieszkańców Zaborowa, serdeczne podziękowania panu Staroście Brzeskiemu, Andrzejowi Potępie oraz panu sekretarzowi starostwa powiatowego, kierownikowi WAB i RP, Krzysztofowi Klimkowi, za podjętą inicjatywę remontu tego zabytku. Opiekę nad tym historycznym miejscem sprawować będą uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zaborowie.                                     

                                                                                                        Mieczysław Chabura

Krzyż Grunwaldzki w Zaborowie jak nowy

Utworzono dnia 12.11.2023, 21:04

Nasza placówka

Zdjęcie przedstawiające budynek szkoły.

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny:

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 87

W poprzednim tygodniu: 132

W tym miesiącu: 281

W poprzednim miesiącu: 514

Wszystkich: 6857

Librus grafika dekoracyjne logotyp dziennika elektronicznego Librus

Gmina Szczurowa grafika dekoracyjna logotyp Gminy Szczurowa

Kuratorium Oświaty w Krakowie grafika dekoracyjna logotyp Kuratorium Oświaty w Krakowie

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie

logotyp Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie

Centralna Komisja Egzaminacyjna logotyp Centralnej Komisji Egzaminacyjnej