PAMIĘTAMY O 160. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO I JÓZEFIE PRLICHU – POWSTAŃCU I PIERWSZYM KIEROWNIKU ZABOROWSKIEJ SZKOŁY

Utworzono dnia 23.01.2023

W 160. rocznicę wielkiego niepodległościowego zrywu jakim było powstanie styczniowe, uczniowie naszej szkoły upamiętnili mogiłę Józefa Prelicha – pierwszego kierownika i nauczyciela Szkoły Ludowej w Zaborowie, który w wieku zaledwie 16 lat poszedł walczyć o wolną Polskę do oddziału generała Mariana Langiewicza.

Józef Prelich, który był wielkim społecznikiem i wychowawcą wielu pokoleń poświęcił całe swoje dorosłe życie na kształtowanie młodych ludzi w umiłowaniu wolności i miłości dla Ojczyzny, której odzyskania niepodległości doczekał w wieku 61 lat. Temu wyjątkowemu bohaterowi, który jest bardzo ważną częścią historii zaborowskiej szkoły poświęcona została również pamiątkowa tablica, która zawisła w naszej szkole w przededniu symbolicznej rocznicy styczniowej insurekcji.

Życie Józefa Prelicha i wielu powstańców może stanowić dla nas dzisiaj inspirację i wzór do naśladowania. W czasie tak wyjątkowej i okrągłej rocznicy jak 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego warto przypomnieć słowa, który dokładnie 90 lat wcześniej wygłosiła do żyjących jeszcze wtedy weteranów Aleksandra Piłsudska (żona Marszałka Józefa Piłsudskiego): „Każde pokolenie ma swoje wielkości, które je kształtuje, Wasze pokolenie miało Mickiewicza i Słowackiego ( … ) dla nas w ciężkich latach niewoli, Wyście byli tą wielkością. O Was mówiło nam nie słowo pisane, lecz cicho szeptana legenda. Dziś w dzień Waszego Święta składamy Wam hołd i cześć” ( Styczeń 1933 r. ).

Pamiętamy o 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

Utworzono dnia 23.01.2023, 21:34